Dąb wędzony – idealny do klasycznych wnętrz

Dąb wędzony – idealny do klasycznych wnętrz

Dąb jest jednym z najbardziej popularnych gatunków drewna, które są wykorzystywane do produkcji podłóg. Jednocześnie jest materiałem pożądanym, głównie ze względu na swoje właściwości mechaniczne oraz wysoką estetykę. Inwestorzy chętnie widzą u siebie podłogę dębową, gdyż jest ona synonimem luksusu i elegancji. Jedną z możliwości aranżacyjnych jest dąb wędzony – niezwykle ceniony wśród miłośników klasycznych aranżacji.

Wędzenie drewna – jakie zalety?

Wędzenie podłogi ma dość długą tradycję. Wykonuje się je w celu zwiększenia wytrzymałości drewna, a także po to, aby uzyskać bardziej efektowny, niepowtarzalny wygląd. Dąb wędzony to nic innego, jak drewno zwykłego dębu, które zostało poddane specjalnej obróbce. Wędzenie odbywa się w specjalnych komorach, z wykorzystaniem amoniaku w postaci gazowej.

Pod wpływem amoniaku drewno całkowicie zmienia barwę na ciemny brąz, wpadający w czerń. Podłoga może być oczywiście poddana jednocześnie innym zabiegom, które np. zmienią jej wygląd na bardziej rustykalny, postarzany. Wędzone drewno staje się również twardsze i odporniejsze chociażby na działanie wilgoci. W połączeniu z dobrej klasy chemią parkieciarską dąb wędzony nabiera niebywałych walorów.

Dąb wędzony w klasycznych wnętrzach

Obok podłóg w kolorze naturalnym to właśnie podłogi wędzone są najczęściej wybieranymi do klasycznych wnętrz. Amatorzy ciemnej kolorystyki cenią sobie dąb wędzony ponieważ jest on uniwersalny i bez kłopotów można go dopasować praktycznie do każdego rodzaju kolorystyki ścian, dodatków, mebli czy oświetlenia. Różnorodny kolorystycznie dąb wędzony jest alternatywą dla często nieosiągalnych, drogich i trudnych w pielęgnacji podłóg z drewna egzotycznego.

Podłoga świetnie sprawdzi się w klasycznych wnętrzach o różnym przeznaczeniu. Wzbogaci duży salon z kominkiem, podniesie prestiż domowego gabinetu, nada uroku romantycznej sypialni. Doskonale skomponuje się z meblami indyjskimi, starą cegłą położoną na ścianie czy dodatkami w postaci stylowych lamp czy dywanów.

Dąb wędzony to sprawdzone rozwiązanie do mniejszych i większych pomieszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parkiety i podłogi drewniane