O co warto spytać sprzedawcę podczas zakupu podłóg drewnianych?

O co warto spytać sprzedawcę podczas zakupu podłóg drewnianych?

Bogaty wybór dostępnych na rynku podłóg drewnianych może przyprawić niejednego klienta o ból głowy. W związku z tym, aby mieć pewność, że wybrana posadzka będzie w 100% dopasowana do naszych potrzeb, warto poświęcić na zakup nieco więcej czasu. Oto najważniejsze pytania do sprzedawców, które pomogą w wyborze podłogi idealnej.

Od jakiego producenta jest ta podłoga?

Dobre opinie na temat danego producenta stanowią gwarancję wysokiej jakości surowca i technologii wykonania. Odgrywa to szczególnie ważną rolę w przypadku podłóg drewnianych. Warunki składowania, suszenia oraz kwarantanny gotowego produktu mają kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o późniejszą eksploatację podłogi. Posadzka o złej wilgotności może okazać się problematyczna ze względu na nadmierną pracę drewna i tworzenie się szpecących szczelin. W salonach Vip Parkiet znajdą Państwo wyłącznie najwyższej jakości podłogi od renomowanych producentów.

Jakie są parametry danego gatunku drewna?

Każdy gatunek drewna ma określone parametry techniczne. W przypadku podłóg najważniejsza jest odporność na wgniecenia, ścieranie, zmiany temperatury i wilgotność powietrza. W związku z tym, szczególną uwagę należy zwrócić na charakter pomieszczenia, w którym będzie układana posadzka i przewidzieć intensywność jej późniejszej eksploatacji. Do miejsc o większym natężeniu ruchu, na przykład pokojów dziennych, najlepiej sprawdzą się posadzki wykonane z twardych gatunków drewna takich, jak dąb, buk, grab czy jesion.

Jaka jest gwarancja barwy podłogi?

Drewno jest materiałem naturalnym, który w zależności od warunków klimatycznych w danym okresie oraz miejsca wzrostu może przybierać różne barwy w ramach tego samego gatunku. W związku z tym, podłoga nie może odbiegać kolorem od widzianej w salonie próbki. Najbezpieczniejsze pod tym kątem są podłogi fabrycznie lakierowane i olejowane. Prezentowane w sklepach próbki są pokryte impregnatem o identycznym składzie i technice wykonania co te, które będziemy mieli w swoim domu.

Jak długo będzie trwała aklimatyzacja podłogi w mieszkaniu?

Zakupiona, zapakowana podłoga musi przed montażem przejść proces aklimatyzacji w miejscu przeznaczenia. W tym czasie przejmuje ona stopień wilgotności oraz temperaturę otoczenia, co ograniczy jej zsychanie się lub pęcznienie po ułożeniu. Długość tego procesu jest uzależniona od budowy podłogi oraz pory roku. Krótkiej, 48- godzinnej aklimatyzacji wymagają podłogi warstwowe takie, jak chociażby deska barlinecka. Zastosowane w niej krzyżowe względem siebie ułożenie warstw, zatrzaskowe złącze barclick łączące poszczególne deski czy optymalna grubość podłogi umożliwiają skuteczne znoszenie naturalnych naprężeń drewna. Z tych samych względów, grube podłogi lite o dużych elementach wymagają dłuższej aklimatyzacji. Jej czas ulega wydłużeniu w przypadku sezonu jesienno – zimowego, który to niesie ryzyko dużych zmian temperatury oraz wilgotności powietrza.

Jaka jest dostępność podłogi?

Niestety, nie zawsze nasza wymarzona podłoga jest dostępna od razu. Dotyczy to w szczególności gatunków egzotycznych, selekcjonowanych pod względem usłojenia oraz uszlachetnianych gatunków rodzimych. W przypadku uznanych producentów desek w Warszawie, takich, jak Vip Parkiet, na stanie zawsze dostępne są zapasy najpopularniejszych gatunków takich, jak dąb, buk czy jesion.

Parkiety i podłogi drewniane