Pielęgnacja barwionych podłóg drewnianych

Pielęgnacja barwionych podłóg drewnianych

Podłogi drewniane miewają różnorodne barwy i usłojenia, a ich uroda odzwierciedla naturalne piękno drewna. W dalszym ciągu rośnie jednak zapotrzebowanie na niebanalne pomysły dotyczące ich wykończenia. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym bejcom i olejom, które nie tylko zabezpieczają powierzchnię podłóg przed uszkodzeniem, lecz także barwią ją, umożliwiając zmianę koloru. Jak należy pielęgnować koloryzowaną powierzchnię podłóg tak, by zachować ich efektowny wygląd?

Podczas codziennej pielęgnacji barwionych posadzek z drewna wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Czystość posadzki można z łatwością utrzymać, dbając o regularne odkurzanie, zamiatanie i przecieranie wilgotną szmatką. W sezonie jesienno – zimowym, przed wejściem do domu czy mieszkania należy umieścić wycieraczkę, która ochroni podłogę przed szkodliwym działaniem piasku, soli oraz wody. Cokoły, nogi, a także inne miejsca nacisku mebli na podłogę podklejamy specjalnymi filcowymi podkładkami, a posadzkę pod fotelami biurowymi – przezroczystą matą podłogową.

Codzienna pielęgnacja podłóg barwionych nie różni się pod kątem stosowanych środków pielęgnacyjnych i wykonywanych czynności od pielęgnacji desek niebarwionych. Do tego celu warto wykorzystywać dedykowane preparaty takie, jak olej pielęgnacyjny, mydło podłogowe czy intensywny zmywacz. Pierwszy z nich odświeża i pielęgnuje drewno, drugi sprawdza się do czyszczenia olejowanych powierzchni drewnianych, trzeci – skutecznie usuwa różnego rodzaju zabrudzenia takie, jak tłuszcz.

Do regeneracji wgnieceń czy drobnych zarysowań służą specjalne lakiery, woski oraz mazaki. Drugie i trzecie aplikuje się bezpośrednio na uszkodzone miejsce. Lakierowanie lekko zużytych powierzchni deski należy przeprowadzać z kolei wyłącznie w przypadku braku wyraźnych przetarć naniesionego fabrycznie lakieru. Przed ponownym lakierowaniem należy dokonać próby na fragmencie deski pozostałym po montażu.

Specjaliści z salonów VIP Parkiet pomogą Państwu w doborze specjalistycznych produktów przeznaczonych do pielęgnacji barwionych podłóg drewnianych.

Parkiety i podłogi drewniane