Wzory układania podłóg drewnianych

Wzory układania podłóg drewnianych

Decydując się na podłogę drewnianą, w pierwszej kolejności wybrać musimy jej rodzaj. Do wyboru mamy między innymi parkiet, deski oraz mozaikę. Kolejny krok to decyzja odnośnie gatunku drewna, jego klasie oraz kolorystyce. Na samym końcu wybrać powinniśmy wzór, w jaki podłoga powinna zostać ułożona.

Jak się okazuje, istnieje ich całe mnóstwo. Dodatkowo, możemy tworzyć niezwykle efektowne kompozycje łącząc ze sobą różne gatunki drewna.

Warto kierować się tu czynnikami takimi jak:

• Wielkość oraz kształt pomieszczenia – w przypadku większych wnętrz, należy zwrócić uwagę na „pracę” drewna i wybierać wzory, które ją zmniejszą.
• Kierunek padania światła – podłoga ułożona w kierunku, w którym pada światło, prezentuje się znacznie korzystnej, jako że uwidocznione zostają tutaj wszystkie naturalne cechy drewna.
• Gdy decydujemy się na stworzenie kompozycji z kilku różnych gatunków drewna, należy zwrócić uwagę na ich twardość, gęstość, tendencję do skurczu oraz kolorystykę. Wszystko po to, by podczas olejowania czy lakierowania uniknąć problemu z niewłaściwym doborem odmian drewna.

Jeżeli planujemy układanie podłogi w kwadraty, zastosować należy takie klepki, których wymiary stworzą ten właśnie kształt.

Gdy do gustu przypadła nam jodełka, klepki powinny być bardzo dokładne wymiarowo – w przeciwnym wypadku dojść może do „gubienia” kątów podczas montażu.

Z kolei jeżeli nasze mieszkanie jest duże i chcemy w nim zastosować wzór okrętowy, pamiętać musimy o dodatkowej dylatacji z korka – praca drewna może bowiem spowodować negatywne skutki.

Wysokiej jakości podłogi oferuje między innymi marka Parador. W Warszawie, jej wyroby ma w swojej ofercie między innymi firma Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane