Salon z otwartą kuchnią – jaka podłoga sprawdzi się tu najlepiej?

Salon z otwartą kuchnią – jaka podłoga sprawdzi się tu najlepiej?

We współczesnych aranżacjach wnętrz coraz częściej mamy do czynienia z kuchniami otwartymi na salon. To rozwiązanie niezwykle efektowne, lecz aby było w pełni funkcjonalne, wymaga odpowiedniego przemyślenia. Jedną z kwestii, którą należy tu wziąć pod uwagę jest wybór stosownej podłogi, która będzie scalała ze sobą dwie odrębne płaszczyzny, dając stylowy efekt i zapewniając komfort codziennego użytkowania.

Co zrobić, by kuchnia – miejsce przeznaczone do gotowania oraz salon, w którym toczy się życie rodzinne stanowiły jedną, spójną całość? Wiele osób decyduje się na wyłożenie podłogi w kuchni płytkami. Trudno się temu dziwić – jest to bowiem pomieszczenie narażone zarówno na wilgoć, jak i zabrudzenia oraz zmienne temperatury. Niestety, w połączeniu z panelami umieszczonymi w pokoju dziennym całość wyglądać będzie na mniejszą niż w rzeczywistości. Co więcej, taki podział sprawi, że otwarta przestrzeń straci swój reprezentacyjny charakter.

Najlepsze rozwiązanie to zastosowanie jednolitego materiału – tak w kuchni, jak i w salonie. Klasyczne panele laminowane mogą nie sprawdzić się w kuchni, a to ze względu na panującą tam wilgoć. Zamiast tego, warto rozejrzeć się za produktami w 100% wodoodpornymi, które będą zarówno trwałe, jak i estetyczne. Z pomocą tego typu paneli możemy z powodzeniem wykończyć całe mieszkanie. To sprawdzony sposób na optyczne powiększenie przestrzeni i nadanie jej spójnego charakteru.

Podłoga w kuchni narażona jest jednak nie tylko na działanie wilgoci, lecz także na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. W związku z tym, do takich pomieszczeń najlepiej wybierać panele o wysokiej trwałości, najlepiej z mineralnym rdzeniem. Tego typu posadzki stanowią połączenie minerałów skalnych i nowoczesnych polimerów bazujących na cząsteczkach węgla.

Nie bez znaczenia jest także sposób układania paneli ich stabilność wymiarowa. Produkty wyposażone w zamki zapewniają sprawny oraz szybki montaż. Zespalając ze sobą kolejny panel wystarczy docisnąć go do poprzedniego, aż do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia. To niezwykle prosty sposób układania podłogi, który nie wymaga stosowania kleju. Jedną z warszawskich firm specjalizującą się w montażu podłóg jest Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane