Jak wybrać najlepsze panele podłogowe – rodzaje paneli podłogowych do wnętrz

Jak wybrać najlepsze panele podłogowe – rodzaje paneli podłogowych do wnętrz

Przeglądając oferty okładzin podłogowych, dobrze jest wcześniej zrobić rozeznanie, z jakimi rodzajami produktów mamy do czynienia. Wśród propozycji proponowanych przez producentów, znajdują się panele podłogowe. Okazuje się, że wśród nich wymieniamy kilka podstawowych rodzajów, które różnią się przede wszystkim tym, z jakiego materiału zostały wykonane.

Rodzaje paneli podłogowych

Panele stanowią jeden z najpopularniejszych rodzajów okładzin podłogowych, których konstrukcja składa się przynajmniej z 3 warstw. Taki rodzaj materiału często stanowi świetną alternatywę dla drewnianej podłogi. Ponadto panele różnią się między sobą grubością, która waha się najczęściej od 6 do 15 mm, a także klasą ścieralności, dzięki czemu łatwiej jest nam ocenić, do jakich wnętrz najlepiej sprawdzą się poszczególne modele.

Wśród rodzajów paneli podłogowych, wyróżnimy:

  • Panele laminowane – są najtańsze ze wszystkich paneli. Składają się one z 4 warstw, w tym rdzeń stanowi najczęściej warstwa MDF lub HDF. Mowa jest o skompresowanych włóknach drzewnych, najczęściej wyprodukowanych ze sosny europejskiej. Ostatnią warstwę tworzy papier laminowany, który pełni rolę ochronną dla warstwy dekoracyjnej.
  • Panele winylowe – w tym przypadku głównym tworzywem, z którego są zbudowane panele winylowe, jest polichlorek winylu (PVC). Tego typu panele wykazują się bardzo wysoką odpornością na ścieranie oraz wgniecenia. Wyróżniają się również tym, iż dostępne są dwa typu powierzchni, gładka oraz teksturowana, najczęściej imitująca naturalne drewno.
  • Panele drewniane – wyróżniają się najwyższą jakością wśród wszystkich paneli. Ponieważ główną warstwą jest cienka drewniana deska, która została zaimpregnowana poprzez lakierowanie, woskowanie lub też olejowanie. W odróżnieniu od pozostałych rodzajów, panele wykonane z drewna możemy cyklinować, dzięki czemu możemy odświeżyć ich nawierzchnię.
  • Panele korkowe – rdzeniem tych paneli są sprasowane drobiny korka, a także płyta MDF lub HDF. Najczęściej występują w formie imitującej naturalne drewno.

Do jakich wnętrz panele podłogowe będą najlepsze?

Wybierając konkretne rodzaje paneli podłogowych, wcześniej na pewno zastanawiamy się, do jakich wnętrz możemy je zastosować. Bardzo często obawiamy się, czy panele podłogowe sprawdzą się w takich pomieszczeniach jak kuchnia, czy też łazienka. Okazuje się, że wśród produktów mamy do czynienia z panelami wodoodpornymi, które we wnętrzach, w jakich panuje wyższy poziom wilgotności, również sprawdzą się doskonale.

Wybierając odpowiednie panele, powinniśmy zwrócić uwagę na klasy użyteczności, które nas informują o tym, jakim wnętrzom są one dedykowane. Wybierając klasę 21, czyli panele dedykowane warunkom domowym o niskim natężeniu ruchu, doskonale sprawdzą się one na przykład do sypialni lub pokoju gościnnego. Natomiast klasa 23 pozwala już na ułożenie paneli w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak salon, korytarze, czy też kuchnia. Ponadto warto wybierać panele wyróżniające się najwyższą klasą ścieralności na poziomie AC5 oraz AC6, dzięki czemu nasza okładzina będzie wyjątkowo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parkiety i podłogi drewniane