Mały przewodnik po panelach podłogowych

Mały przewodnik po panelach podłogowych

Panele podłogowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Trudno się temu dziwić – są one proste w montażu, łatwe w czyszczeniu oraz niezwykle wytrzymałe. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

Montaż

Dostępne obecnie na rynku panele podłogowe układa się jako podłogę pływającą bez zastosowania kleju. Tego typu montaż umożliwiają innowacyjne systemy łączenia na zatrzask, które polegają na poziomym układaniu i łączeniu ze sobą poszczególnych elementów i dobijaniu ich przy pomocą specjalnego dobijaka. Inny sposób montażu opiera się o system z zamkami. W tym przypadku panele układa się i łączy ze sobą od góry pod kątem. Na rynku spotkać można się także z panelami montowanymi w sposób stanowiący połączenie dwóch powyższych.

Grubość paneli

Jakość paneli podłogowych oraz ich wytrzymałość uzależniona jest między innymi od ich grubości. Najczęściej wynosi ona od 6 do 12 milimetrów. W pomieszczeniach narażonych na większe obciążenia, na przykład w pokojach dziecięcych, zaleca się układanie paneli o grubości minimum 8 milimetrów. W przypadku tych o umiarkowanym natężeniu ruchu, na przykład sypialniach, w zupełności wystarczające będą modele grube na 6 milimetrów.

Płyty oraz pianki pod panele

Jako że panele podłogowe są twardą okładziną podłogową, która stuka podczas chodzenia, układając je zaleca się stosowanie specjalnych płyt lub pianki wyciszającej. Niektóre modele wyposażone są w specjalną, wbudowaną piankę akustyczną. Montaż takich elementów jest bardzo prosty – wystarczy rozłożyć je na podłodze, a następnie ułożyć panele. W przypadku pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci zaleca się stosowanie specjalnego podkładu paroizolacyjnego.

Panele drewnopodobne

Ciekawą propozycję stanowią panele podłogowe imitujące drewniany parkiet. W sklepach dostępne są modele w rozmaitych wzorach drewnopodobnych – buku, dębu czy klonu. Ciekawą propozycję stanowią także panele imitujące drewno z orzecha włoskiego lub drewno piniowe. Oryginalnie prezentować będą się również modele w odcieniu białym lub szarym.

Panele imitujące płytki i kamienie

Jak się okazuje, panele imitować mogą nie tylko drewno. Na rynku spotkać można się również z produktami, które do złudzenia przypominają podłogę z kamienia naturalnego. Tego typu panele często montuje się w kuchniach lub przedpokojach. Są one niezwykle efektowne, a co więcej – cieplejsze niż podłogi z kamienia.

Nietypowe wzory paneli

Do najpopularniejszych wzorów paneli zalicza się jodełkę, cegiełkę oraz okrętówkę. Miłośnikom niebanalnych dekoracji do gustu przypadną modele z nadrukiem gazety, napisami czy literami, które nadadzą każdemu wnętrzu niebanalnego charakteru.

Jeżeli szukają Państwo pomocy w wyborze parkietu do swojego domu, zapraszamy do jednego ze zlokalizowanych w Warszawie Vip Parkiet. Dostępne są tam panele w wielu różnych stylach, kolorach, wymiarach oraz cenach, dzięki czemu każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Parkiety i podłogi drewniane