Podłogi drewniane lite – rodzaje i zalety
Zastanawiając się nad drewnianymi podłogami, do wyboru mamy okładziny lite oraz warstwowe. Każdy z tych produktów wykonany jest w inny sposób, przez co różnią się one również swoimi właściwościami, a także trwałością. Warto dowiedzieć się, jakie rodzaje desek litych są dostępne oraz, jakie posiadają one zalety.
Rodzaje litych drewnianych desek
Istnieje kilka istotnych parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze desek litych na okładzinę podłogową. Pierwszym z nich jest warstwa użytkowa. Jest to jeden z istotnych czynników, który pozwala nam ocenić, ile razy będziemy mogli cyklinować całą podłogę, przez co również oszacujemy żywotność naszej okładziny. Powinniśmy również pamiętać o tym, iż warstwa użytkowa nie jest tożsama z całkowitą grubością desek. Na przykład w przypadku desek o grubości 15 mm, warstwa użytkowa wynosi najczęściej 6 mm, a dla desek o grubości 20 mm, warstwa użytkowa wynosi już 8 mm.
Oprócz tego podłogi drewniane lite możemy podzielić ze względu na:
- Rodzaj wykończenia – pod tym względem wymieniamy deski lite lakierowane, olejowane, czy nawet szczotkowane. W zależności od rodzaju impregnacji deski będą wyróżniać się również odpowiednią trwałością na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, czy też przebarwienia.
- Gatunek drewna – do wyboru mamy gatunki krajowe pochodzące z drzew iglastych i liściastych, jak i również gatunki egzotyczne. Do najczęściej wybieranych zaliczają się deski podłogowe jesionowe, dębowe, czy też sosnowe. Jeżeli zależy nam na jak największej trwałości, to ciekawą propozycją okażą się deski wykonane z egzotycznych gatunków takich jak merbau, teak lub bambus.
- Wymiary – minimalne wymiary deski litej wynoszą 30 cm długości i 7 cm szerokości, natomiast nie przekraczają one z reguły 250 cm długości i 18 cm szerokości.
Zalety podłóg drewnianych litych
Jeżeli chcemy zdecydować się na podłogi drewniane lite, to z pewnością również będzie nam zależeć na poznaniu ich zalet. Dlatego wśród mocnych stron wymienimy przede wszystkim:
- Długowieczność – przyjmując, iż deski lite powinniśmy cyklinować średnio co 10-15 lat w zależności od ich stanu, a okładziny podłogowe o grubej warstwie użytkowej są przeznaczone na 6 do 8 zabiegów cyklinowania, to żywotność drewna liczy się w dziesiątkach lat
- Dobrą akustykę – deski lite dzięki specjalnej konstrukcji pozwalającej na montaż typu pióro-wpust, wyróżniają się tym, iż doskonale wygłuszają odgłos chodzenia lub stukania w podłogę
- Możliwość montażu w każdym wnętrzu – odpowiednio zaimpregnowane deski lite wyróżniają się doskonałą odpornością na wilgoć. Dzięki temu drewniane podłogi możemy zastosować nie tylko w takich pomieszczeniach jak salon, czy też sypialnia, ale również kuchnia lub łazienka.
Lite deski drewniane bardzo często znajdują się w zestawieniu z deskami warstwowymi. Jednak mając na uwadze wszystkie cechy litej podłogi, będzie nam łatwiej ocenić, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Pamiętając o odpowiedniej pielęgnacji drewnianej okładziny przy użyciu odpowiednich preparatów, będziemy mogli cieszyć się wyjątkowym wyglądem desek przez wiele lat.
Dodaj komentarz