Podłoga lita czy warstwowa?

Podłoga lita czy warstwowa?

Podłogi drewniane niezmiennie cieszą się ogromną popularnością. Trudno się temu dziwić – są one niezwykle eleganckie, ponadczasowe, a co najważniejsze – trwałe. Wybierając ją, często stajemy przed dylematem, na jaki rodzaj powinniśmy się zdecydować – litą czy warstwową? Poniższe porady pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji.

Podłoga lita

Podłoga lita to taka, która została wyprodukowana z jednego kawałka drewna. Idealnie sprawdzi się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych. Tego typu podłogi łączy się na pióro – wpust, klejąc je do podłoża. Taki montaż gwarantuje im stabilność oraz dobrą akustykę, a co za tym idzie, znajdą one zastosowanie w pomieszczeniach użytkowanych przez dzieci czy zwierzęta oraz wszelkiego rodzaju przestrzeniach publicznych. Podłogę litą można wielokrotnie cyklinować – nawet 3-4 razy w ciągu życia parkietu. Do jej zalet zalicza się również dobrą izolację akustyczną oraz możliwość zastosowania wielu różnych wzorów układania.

Podłoga warstwowa

Takie podłogi dzieli się na dwu- i trójwarstwowe. Wierzchnią ich warstwę wytwarza się z docelowego, szlachetnego gatunku drewna, spodnie natomiast, z mniej szlachetnych lub materiałów drewnopochodnych. Warstwy łączy się tu przeciwprężnie, co sprawia, że taka podłoga jest niezwykle stabilna i mało podatna na odkształcenia. Podłogi warstwowe z zamkiem „na klik” łączą w sobie naturalność klasycznego parkietu z szybkością i prostotą montażu. Dostępne są one również w wersji łącznie na pióro – spust. Takie podłogi można użytkować od razu po ułożeniu oraz, podobnie jak w przypadku litych, kilkukrotnie cyklinować. Do ich zalet zalicza się także wysoką wytrzymałość i antystatyczność, co sprawia, że doskonale sprawdzą się w domach zamieszkiwanych przez alergików. Dzięki większej stabilności, deski warstwowe mogą osiągać większe rozmiary niż lite, bez zwiększonego ryzyka nadmiernej pracy drewna, mogącej skutkować powstawaniem odkształceń.

W Warszawie, deski podłogowe, zarówno lite, jak i warstwowe, posiada w swojej ofercie firma Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane