Zalety podłóg jesionowych
Jesion cieszy się dużą popularnością wśród miłośników podłóg naturalnych. Jakie są jego główne właściwości i zalety?
Szacuje się, że jesion pojawił się na Ziemi około 10 milionów lat temu, dzięki czemu może się poszczycić mianem jednego z najstarszych gatunków drzew. Roślina ta dożywa średnio 300 lat, osiąga 30 – 35 metrów wysokości i 0,5 metra pierśnicy (jest to obwód pnia mierzonego na wysokości 130 centymetrów). Aktualnie, najstarszy i największy w naszym kraju jesion rośnie na Kaszubach, w miejscowości Motarzyno. Jego wiek jest szacowany na około 410 lat. Obwód drzewa wynosi 715 centymetrów, a pierścienica – 227,5 centymetra.
Wyróżnia się około 65 gatunków jesionu. W Polsce najczęściej spotkać można się z wyniosłym i jego odmianą jednolistną, a także mannowym, który swoją nazwę zawdzięcza wydzielanemu z uszkodzonych pędów sokowi, który krzepnąc tworzy charakterystyczną mannę.
Cechą charakterystyczną jesionu jest jego duże zróżnicowanie kolorystyczne, dzięki czemu podłogi z niego wykonane stanowią doskonałą bazę do projektowania wnętrz w zróżnicowanych barwach i stylach. Jasne odcienie tego typu podłóg świetnie komponują się zarówno z ciemnymi brązami, żółto – brązowymi tonacjami oraz nasyconymi kolorami – fuksją, amarantem czy karminem. Bardzo ciekawą propozycją jest opalane drewno jesionu, które podczas obróbki nabiera głębokiej, ciemnoczerwonej barwy podobnej do tej, którą znamy z desek z egzotycznych gatunków drzew. Do zalet drewna jesionowego zaliczyć można także dużą trwałość (34 – 37 MPa w skali twardości Brinella). Jest ona jednakowa, bez względu na nasycenie barw.
W Warszawie, podłogi drewniane z jesionu w rozmaitych odcieniach ma w swojej ofercie między innymi firma Vip Parkiet.