Czy warto inwestować w parkiet sosnowy?

Czy warto inwestować w parkiet sosnowy?

Decydując się na wybór parkietu sprawdzamy, z jakiego gatunku drewna został on wykonany. Im bardziej szlachetne drewno lub bardziej egzotyczne, tym cena parkietu jest wyższa. Alternatywą dla parkietów dębowych czy jesionowych są te wykonane z drewna sosnowego.

Drewno sosnowe jest głównie kojarzone z produkcją mebli ogrodowych oraz innego rodzaju architekturą ogrodową. Producenci wykorzystują również ten rodzaj drewna iglastego do przygotowania swoich podłóg. Zaletą sosny jest przede wszystkim cena, łatwość obróbki oraz dobre właściwości termoizolacyjne. Decydując się na parkiet sosnowy musimy jednak pamiętać, że po dłuższym okresie użytkowania podłoga może stracić swój pierwotny wygląd oraz właściwości mechaniczne.

Cena

Parkiet sosnowy jest alternatywą dla drogich parkietów wykonywanych z drewna dębowego, jesionowego lub egzotycznego. Wpływ na cenę ma oczywiście dostępność sosny – jest ona gatunkiem drewna powszechnie występującym w Polsce – dlatego cena za metr kwadratowy nie może być wygórowana.

Wytrzymałość

Tu również należy zwrócić uwagę na gorsze parametry techniczne. Sosna jest drewnem miękkim, a przez to podatnym na uszkodzenia mechaniczne oraz niszczący upływ czasu. Parkiet sosnowy nie powinien być więc stosowany w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. W takich miejscach wykorzystuje się podłogi wykonane np. z dębu, drewna palisandrowego lub hebanowego.

Aranżacja

Zaletą parkietu sosnowego są walory estetyczne. Drewno jest eleganckie, jasne, widać na nim usłojenie. Dzięki swojemu naturalnemu wyglądowi oraz zastosowaniu odpowiednich środków do zabezpieczania podłóg doskonale nadaje się do różnego rodzaju pomieszczeń, w tym wnętrz, które trzeba rozświetlić. Parkiet sosnowy sprawdzi się także w pokojach dziennych, gdyż padające na podłogę światło tworzy miły, przyjemny dla oka efekt.

Parkiet sosnowy jest podłogą elegancką i przyjemną dla inwestora, choć charakteryzującą się mniejszą odpornością na użytkowanie. Można go zastosować wszędzie tam, gdzie nie będzie narażony na intensywne użytkowanie.

Parkiety i podłogi drewniane