Panele winylowe. Co to jest i w jakich pomieszczeniach się sprawdzą?

Panele winylowe. Co to jest i w jakich pomieszczeniach się sprawdzą?

Panele winylowe to rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w polskich domach. Skąd wzięła się ich nazwa? Jakie są najważniejsze cechy paneli winylowych i w jakich wnętrzach można je stosować? Przedstawiamy najważniejsze informacje!

Podłoga winylowa często kojarzy się ze starym PRL-owskim podłożem o wyglądzie gumy, czyli popularnym niegdyś linoleum. Niesłusznie! Mimo iż nadal można tu znaleźć kilka wspólnych parametrów, różnic z pewnością będzie dużo więcej. Co warto wiedzieć o podłodze z paneli winylowych i czy warto wprowadzić je do mieszkania?

Co to jest i skąd wzięła się ich nazwa?

Nazwa paneli winylowych pochodzi od polichlorku winylu – związku, który od wielu lat stosowany jest w produkcji okien, drzwi, podłóg oraz przedmiotów codziennego użytku. Panele składają się z kilku warstw, wśród których najczęściej znajduje się płyta HDF, korek oraz kompozytowy rdzeń (w zależności od technologii). Pokryta winylem wierzchnia warstwa dekoracyjna imituje naturalne drewno, kamień lub inne materiały. Warstwowa budowa winylu decyduje o jego trwałości i niezwykłych parametrach użytkowych. Panele winylowe mogą mieć różne formaty i kształty. Do najpopularniejszych należą podłużne deski o wielkości zwykłych, dobrze nam znanych paneli. Panele winylowe charakteryzuje zdecydowanie mniejsza grubość: od 3 do 7 mm, dzięki czemu materiał jest bardziej giętki i może być układany również na starą podłogę. Materiał jest równocześnie odporny na zarysowania i szorowanie. Wiele z nich jest także wodoodpornych.

Czy panele winylowe są szkodliwe? Wady i zalety

Wiele osób zastanawia się, czy podłoga z winylu jest bezpieczna dla zdrowia. Obecność syntetycznego związku budzi niesłuszne wątpliwości i jest postrzegana jako wada. Tymczasem panele winylowe są nie tylko zupełnie nieszkodliwe, ale wręcz idealnie sprawdzą się w domach osób cierpiących na alergię lub astmę. Panele zostały wzbogacone o antystatyczną powłokę, które odpycha kurz. Ich powierzchnia jest odporna na wilgoć i zarysowania, dzięki czemu można je sprzątać, zarówno na sucho, jak i na mokro.

To nie jedyne zalety paneli winylowych. Nowoczesny materiał ma elastyczną strukturę, która zapewnia uczucie komfortu i ciepła. Co więcej, panele winylowe można stosować na ogrzewaniu podłogowym. Materiał nie tylko doskonale przepuszcza ciepło, ale także rozprowadza je równomiernie po całej powierzchni podłogi. Nowoczesna struktura paneli ma także dobre właściwości akustyczne, które tłumią hałasy i odgłosy kroków.

W jakich wnętrzach sprawdzą się panele winylowe?

W tym przypadku odpowiedź niemal w każdy nie jest bezsensownym uogólnieniem. Panele doskonale imitują naturalne materiały oraz są przyjazne i ciepłe dla stopy. Dobre parametry akustyczne sprawiają, że chłoną dźwięk i nie stukają podczas chodzenia. Sprawdzą się więc m.in. w sypialni, na piętrze, na schodach oraz w pokoju dziecięcym. Wysoka klasa ścieralności sprawia, że będą także dobrym wyborem w często użytkowanych pomieszczeniach, również komercyjnych. Panele winylowe są całkowicie wodoodporne, przez co będą strzałem w dziesiątkę w łazience, przedpokoju oraz w kuchni. Powierzchnia jest także odporna na plamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parkiety i podłogi drewniane