Które podłogi mniej się brudzą?

Które podłogi mniej się brudzą?

Wbrew pozorom, czyste podłogi to nie tylko kwestia regularnego ich czyszczenia. Wpływ na to ma także rodzaj materiału, z którego zostały wykonane, ich kolor oraz wykończenie. Które podłogi mniej się brudzą i skuteczniej ukrywają zabrudzenia?

Wybierając podłogę do domu warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż na lakierowanej, gładkiej, wypolerowanej, pozbawionej wzorów podłodze lakierowanej widoczny będzie każdy, nawet najmniejszy brud – włos, piasek przyniesiony na butach czy okruch jedzenia. Dotyczy to w szczególności pomieszczeń dobrze doświetlonych naturalnym światłem. Zabrudzenia mniej widoczne będą natomiast w pokojach, w których wykorzystuje się padające pionowo sztuczne światło.

Jakiego rodzaju podłogi skutecznie ukrywają zabrudzenia? Idealnie do tego celu sprawdzą się posadzki w odcieniach brązu, beżu oraz szarości – kolory te doskonale tuszują bowiem drobne doskonałości. Warto zainteresować się także podłogami wzorzystymi, na przykład ze słojami na drewnie czy wzorami na panelach winylowych – w ich przypadku zabrudzenia nie będą się tak mocno rzucały w oczy. Godna polecenia jest również podłoga szorstka, na przykład postarzana, z lekko chropowatą fakturą, na której brud jest niemalże niewidoczny. Zabrudzenia skutecznie zatuszuje także podłoga olejowana, na której światło załamuje się na naszą korzyść.

Wszelkiego rodzaju brud najbardziej widoczny będzie z kolei na podłogach białych lub czarnych oraz lakierowanych na wysoki połysk.

Aby podłoga drewniana w naszym domu zachwycała pięknym wyglądem, warto zadbać o regularne jej sprzątanie i konserwację. W przypadku intensywnego użytkowaniu zamiatać powinno się ją 2 razy w tygodniu, a myć raz na 1-2 tygodnie przy pomocy dobrze wyciśniętej szmatki lub mopa. Raz na pół roku warto przeprowadzić konserwację z użyciem preparatu dedykowanego danemu typowi podłogi – przedłużymy w ten sposób życie drewna, uzyskując efekt odnowionej powierzchni.

Panele laminowane i winylowe są z kolei łatwe w utrzymaniu w czystości, trwałe i nie wymagające konserwacji. Odpowiednio dopasowane nadają się do pomieszczeń o dużej wilgotności, w tym do łazienki. Myć powinno się je raz w tygodniu przy pomocy lekko zwilżonego mopa.

Bogaty wybór wysokiej jakości podłóg drewnianych znajdą Państwo w jednym z warszawskich salonów marki Vip Parkiet. Zapraszamy!

Parkiety i podłogi drewniane