Jak wybrać właściwą podłogę

Jak wybrać właściwą podłogę

Wybierając drewnianą podłogę i chcąc w pełni się nią cieszyć, unikając niespodzianek związanych z jej eksploatacją, należy rozważyć kilka praktycznych aspektów użytkowania różnych rodzajów podłóg drewnianych. Dzięki temu będziemy wiedzieli, która podłoga jest dla nas najlepsza.

Dzieci

Jeśli mamy małe dzieci musimy liczyć się z tym, że bawiąc się, narażają podłogę na wgniecenia i zarysowania. Chcąc tego uniknąć powinniśmy się zdecydować na podłogę wykonaną z drewna o dużym stopniu twardości. Ponadto, jeśli podłoga ma spore przebarwienia kolorystyczne, uszkodzenia nie będą tak widoczne jak na podłodze o jednolitej barwie.

Najwyższą twardość spośród drewna egzotycznego mają deski wykonane z takich gatunków jak merbau czy jatoba, z kolei wśród europejskich gatunków – dąb. Biorąc pod uwagę kolor, na którym nie będzie widać uszkodzeń, to niejednolitą barwę mają podłogi wykonane z orzecha lub jesionu naturalnego. Ponadto bardzo ważne jest, aby podłoga posiadała wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty, co jest gwarancją, że nie emituje ona szkodliwych substancji chemicznych.

Domowe zwierzaki

Posiadając koty lub psy musimy zastanowić się jaki wpływ będą one miały na eksploatację podłogi. Nasi ulubieńcy, zwłaszcza psy, mogą zarysować podłogę pazurami i dlatego powinniśmy się zdecydować na twardy gatunek drewna. Ponadto, jeżeli zdarza się że nasz zwierzak wraca ze spaceru cały mokry należy zwrócić szczególną uwagę na wykończenie desek. Nasza firma oferuje podłogi funkcjonalne pokryte specjalnymi powłokami, które uniemożliwiają wnikanie wilgoci.

Łatwiejsze sprzątanie

Stałe dbanie o podłogę zapewnia jej idealny stan. W tym celu podłogę się odkurza, myje stosując profesjonalne produkty do pielęgnacji. Jednak nie każdy to lubi i ma na to czas. Dlatego warto wziąć pod uwagę nasze możliwości w tym zakresie. Na podłodze ciemnej bardziej widoczne są wszystkie pyłki i kurz, więc trzeba ją często odkurzać. Najbardziej uniwersalne są podłogi o średnim natężeniu koloru jak np. dąb i jesion. Na tego typu podłogach słabe zabrudzenia są najmniej zauważalne.

Rzadkie odkurzanie powoduje, że na podłodze będzie sporo niewidocznego piasku, który może powodować zarysowania lakieru. Dlatego przy drzwiach wejściowych i w innych intensywnie użytkowanych miejscach (jak np. przed kanapą lub pod stołem) warto umieścić dywanik. Okruchy, piasek i włosy będą się osadzały na dywanie, co w pewnym stopniu ograniczy ich ilość na powierzchni podłogi.

Dzisiejsza technologia pozwoliła na stworzenie podłóg ze specjalną spoiną między deskami, dzięki której kurz i innego rodzaju zanieczyszczenia nie gromadzą się między nimi.

Wielu ludzi – duży ruch

Wielu domowników i dzieci czy też często odwiedzający nas goście sprawiają, że podłoga szybciej się zużywa i także o tym należy pomyśleć przy jej wyborze.

Spory ruch powoduje, że wierzchnia warstwa podłogi jest bardziej narażona na niszczenie. Po kilkunastu latach eksploatacji trzeba będzie zatem podłogę wycyklinować i warto o tym pamiętać już na etapie wyboru podłogi. Drewnianą podłogę, którą chcemy cyklinować najlepiej przykleić do podłoża – w przypadku podłóg „pływających” cyklinowanie może stanowić problem.

Podczas cyklinowania w przypadku podłóg bejcowanych, wybielanych, szczotkowanych i postarzanych dekoracyjna warstwa wierzchnia jest usunięta i wówczas np. z dębu bielonego zrobi się klasyczna podłoga dębowa.

Efekt wizualny 

Bardzo jasną podłogę można wykorzystać w celu optycznego powiększenia pomieszczeń. Z koeli ciemne podłogi lepiej prezentują się za to na większych przestrzeniach. Wąskie deski sprawiają, że pomieszczenie wygląda na dłuższe, zaś szerokie skrócą je optycznie.

W naszej ofercie można znaleźć produkty bez faz, z fazą dwustronną lub czterostronną. W przypadku fazy dwustronnej powstaje efekt jednej długiej deski, za kolei w przypadku fazy czterostronnej każda deska jest wyróżniona.

Ogrzewanie podłogowe

Ze względu na wysoką funkcjonalność ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma żadnych przeszkód aby stosować na nim drewniane deski podłogowe – szczególnie zalecany jest wodny system ogrzewania podłogowego. Niemniej muszą to być deski wielowarstwowe, które w celu uzyskania najlepszej przewodności cieplnej należy przykleić do podłoża. Podłogi wielowarstwowe, które oferujemy posiadają certyfikaty gwarantujące, że są one odpowiednie na ogrzewanie podłogowe.

Jaki lakier?

Zdecydowana większość kupujących decyduje się na  fabrycznie lakierowane deski, które pokryte są 7 warstwami lakieru, perfekcyjnie nałożonego na linii produkcyjnej, do tego utwardzonego promieniami UV. Podłoga wykończona fabrycznie jest gotowa do użytku zaraz po ułożeniu.

Fabryki stosują lakiery w wersji matowej, półmatowej i o wysokim połysku. Na lakierze matowym najmniej widać zarysowania, dlatego podłoga nim pokryta sprawdzi się w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Najpopularniejszy jest jednak lakier półmatowy, o słabym połysku, na którym zarysowania są lekko zauważalne. Natomiast jeśli chodzi o lakier o wysokim połysku, to jest to lakier błyszczący odbijający światło, dlatego są polecane do pomieszczeń o słabym natężeniu ruchu. Taka podłoga wymaga też starannej pielęgnacji, zwłaszcza częstego odkurzania, do tego przy użyciu specjalnej szczotki przeznaczonej do parkietów.

Sposób montażu

Przy wybieraniu podłogi pojawia się pytanie, czy lepszy będzie system tradycyjny -pióro -wpust, czy nowoczesny Klik System. Zarówno pierwsze jak i drugie rozwiązanie jest bardzo dobre. Deski łączone w systemie pióro – wpust stosuje się w podłogach przeznaczonych do klejenia do podłoża. Deski z systemem łączenia Klik System przeznaczone są do montażu tzw. „podłogi pływającej”, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby podłogę z systemem łączenia Klik System przykleić do podłoża. Natomiast desek z systemem łączenia pióro-wpust nie możemy ułożyć bez przyklejania do podłoża.

Czy panele będą stukać?

Należy zdawać sobie sprawę, że wszystkie panele ułożone w formie tzw. „podłogi pływającej” stukają, ponieważ pomiędzy panelami a posadzką znajduje się pusta przestrzeń. Aby podłoga nie wydawała nieprzyjemnych dźwięków polecamy wykorzystanie specjalnych mat wyciszających lub przyklejenie desek do podłoża.

Koszty, czyli na co możemy sobie pozwolić

Cena podłogi drewnianej jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Im trudniej dostępny jest gatunek drewna tym podłoga może być droższa. W większości przypadków deski lite są droższe od podłóg wielowarstwowych. Oprócz kosztów samych desek podłogowych należy jeszcze doliczyć koszty gruntowania, kleju, listew wykończeniowych oraz montażu.

Montaż najlepiej zlecić sprawdzonej ekipie wykwalifikowanych i doświadczonych parkieciarzy. Wadliwy montaż podłogi może narazić nas na ogromne straty. Podłoga zamontowana na źle przygotowanym podłożu może się odkleić, wyłódkować lub miejscowo pękać. A wówczas trzeba będzie podłogę zrywać.

Poznając te wszystkie aspekty użytkowania podłogi drewnianej można podjąć decyzję dotyczącą jej zakupu o wiele bardziej świadomie. W rezultacie można cieszyć się bezproblemowym korzystaniem z podłogi przez długie lata. Najwyższą twardość mają deski wykonane z takich gatunków drewna jak marbau, jatoba  czy dąb europejski.  Ponadto bardzo ważne jest, aby podłoga posiadała wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty, co jest gwarancją, że nie emituje ona szkodliwych substancji chemicznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parkiety i podłogi drewniane