Jak optycznie powiększyć lub pomniejszyć wnętrze przy pomocy podłogi?

Jak optycznie powiększyć lub pomniejszyć wnętrze przy pomocy podłogi?

Chcąc sprawić, by nasz salon czy sypialnia wyglądały na większe niż w rzeczywistości, zwykle skupiamy się na stosownym doborze mebli czy kolorystyki ścian, zapominając o możliwościach, jakie daje nam podłoga.

Ta w jasnym kolorze, jest w stanie nie tylko optycznie powiększyć pomieszczenie. Daje ona również wrażenie naturalności i stanowi doskonałe tło do wystroju wnętrza. Świetnie sprawdzi się w przypadku pokojów jasno oświetlonych. Taka podłoga najlepiej komponować będzie się z prostymi i lekkimi meblami – tak jasnymi, jak i tymi w nieco ciemniejszych barwach. Jeśli chodzi o materiały, warto postawić na tkaniny z naturalnych włókien. Do tego typu aranżacji idealnie pasować będą jasne ściany, które doskonale rozświetlą przestrzeń, w szczególności w ciasnych, ciemnych wnętrzach.

Chcąc sprawić, by nasza łazienka wyglądała na większą, wystarczy, że wykończymy znajdującą się tam oraz w przylegającym pomieszczeniu podłogę przy pomocy tego samego materiału lub przynajmniej deski w podobnym kolorze. Trik ten można również zastosować w drugą stronę – gdy zależy nam na optycznym pomniejszeniu salonu, podłoga w pokoju znajdującym się tuż obok powinna mieć kontrastowy kolor.

Decydując się na bardzo ciemny kolor podłogi, ryzykowne będzie zestawianie go ze śnieżnobiałymi ścianami. Znacznie lepiej w tym przypadku sprawdzą się odcienie beżu albo mocny kolor umieszczony na jednej lub dwóch ścianach. Do podłóg w ciemnych barwach najlepiej dobierać meble o prostych formach, wykonane z innego gatunku drewna.

Proporcje wnętrza możemy również zmienić stosując na podłodze naprzemiennie jasne i ciemne pasy. Dzięki temu będziemy w stanie optycznie wydłużyć lub skrócić pomieszczenie. Krótki pokój wydłużymy elementami układanymi równolegle do krótszych ścian. W wąskich wnętrzach sprawdzą się natomiast długie elementy ułożone w poprzek.

Jeśli mieszkamy w Warszawie, układaniem parkietu zajmuje się firma Vip Parkiet. Jej specjaliści pomogą również w doborze stosownych podłóg do danego wnętrza.

Parkiety i podłogi drewniane