Wybieramy podłogę do salonu z aneksem kuchennym

Wybieramy podłogę do salonu z aneksem kuchennym

Salon połączony z aneksem kuchennym to rozwiązanie, które coraz częściej spotyka się zarówno w projektach domów jednorodzinnych, jak i mieszkań. Dzięki niemu przestrzeń staje się jaśniejsza i przestronniejsza i daje możliwość bezpośredniego kontaktu domownikom przebywającym w obu pomieszczeniach, na przykład podczas gdy jedna z nich gotuje, a reszta ogląda telewizję. Jakiego rodzaju podłoga najlepiej sprawdzi się w takim układzie?

Czym powinna cechować się podłoga w kuchni i salonie?

Podłoga, którą położymy w naszej kuchni powinna przede wszystkim odporna na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i uszkodzenia oraz działanie wody. Warto również, by była on łatwa w utrzymaniu w czystości.

Jeśli chodzi natomiast o podłogę do salonu, to poza trwałością kluczową rolę odgrywać będzie również jej aspekt wizualny. Powinna ona pasować do stylu, w jakim wnętrze zostało urządzone i dobrze komponować się ze znajdującymi się tam meblami.

W obu pomieszczeniach z powodzeniem zastosować możemy panele oraz deski podłogowe. Takie produkty znajdziemy między innymi w ofercie firmy Vip Parkiet, która zajmuje się montażem podłóg w Warszawie.

Inne, równie dobre rozwiązania to płytki ceramiczne, kamień, gres oraz żywica epoksydowa.

Taka sama podłoga w obu pomieszczeniach czy może inna?

Urządzając salon z aneksem kuchennym, do wyboru mamy dwie możliwości – zastosowanie na całej przestrzeni jednego materiału lub dwóch różnych, umiejętnie ze sobą połączonych.
Pierwsze z nich jest bezpieczne pod względem estetycznym – nadajemy bowiem w ten sposób obu strefom jednolity charakter, bez aranżacyjnego chaosu, a dzięki temu, że nie tworzymy zbędnych podziałów – optycznie powiększamy przestrzeń.

W niewielkich mieszkaniach najlepiej sprawdzi się podłoga w jasnym kolorze. W dużych domach jednorodzinnych z powodzeniem zastosować możemy także tą nieco ciemniejsza.
Na drugie z dostępnych rozwiązań – dwa różne materiały podłogowe w kuchni i salonie, najlepiej zdecydować się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z przestrzeniami o sporej powierzchni. Ich wizualne oddzielenie nie będzie skutkowało wrażeniem przesytu, a zamiast tego pozwoli na wyraźne odseparowanie od siebie obu stref. Równocześnie, zyskamy możliwość dopasowania podłogi do warunków panujących w każdej z nich.

W kuchni warto postawić na płytki ceramiczne – wytrzymałe, łatwe do utrzymania w czystości, a jednocześnie estetyczne. W salonie dobrze prezentować będą się zarówno deski podłogowe, jak i panele.

Oba materiały mogą być utrzymane w jednolitej kolorystyce lub łączyć się ze sobą na zasadzie kontrastu.

Parkiety i podłogi drewniane