Jak dobrać podłogę do jasnych mebli?

Jak dobrać podłogę do jasnych mebli?

Jasne meble mają sporo zalet – sprawiają, że wnętrze staje się optycznie większe i jaśniejsze. Są one również ponadczasowe i z łatwością dopasować możemy do nich wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne. Jaka podłoga najlepiej pasować będzie do takiego pomieszczenia?

By wnętrze prezentowało się spójnie, nie należy mieszać w nim zbyt wielu gatunków i odcieni drewna. Podłoga oraz listwy przypodłogowe powinny być wykonane z podobnego materiału. Najlepiej, by był on o dwa tony jaśniejszy lub ciemniejszy od mebli. Może być to ten sam gatunek drewna, lecz inny, a o podobnym usłojeniu.

Podłogę możemy także odciąć od koloru mebli i dopasować ją do drzwi czy ram okien. Łącząc w ten sposób jasną podłogą i ciemniejsze meble, należy pamiętać, by ich odcienie pochodziły z tej samej palety barw – ciemnej lub chłonnej oraz tonacji – o czerwonym, szarym czy żółtym odcieniu.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku mebli w odcieniach jasnego drewna będzie biała podłoga. Bielone deski dodają wnętrzu ponadczasowego, skandynawskiego klimatu. Biała podłoga żywiczna czy z płytek sprawi natomiast, że pomieszczenie nabierze nowoczesnej elegancji. Wielu osobom kojarzy się ona jednak nie z przytulnością, lecz sterylnością. By przełamać nieco ten efekt, warto postawić na jasne kolory mebli w ciepłych odcieniach drewna lub pastele.

Wielbiciele odważnych rozwiązań postawić mogą natomiast na wielobarwną podłogę pokrytą panelami z nadrukiem lub barwnymi kaflami cementowymi.

Bogaty wybór podłóg drewnianych wysokiej jakości ma w swojej ofercie między innymi marka Balticwood. W Warszawie, są one dostępne na przykład w salonach Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane