Od czego uzależnione są ceny paneli podłogowych?

Od czego uzależnione są ceny paneli podłogowych?

Dlaczego jedne panele kosztują więcej, a inne mniej? Czy wpływ ma na to wyłącznie indywidualna cena producentów czy również parametry takie, jak rodzaj drewna lub jego grubość? Odpowiedź – poniżej.

Kluczowe parametry określające cenę paneli to:

• Klasa użyteczności – wyróżnić można 6 rodzajów klas oznaczonych od 21 do 31. Pierwsza z cyfr zawsze oznacza rodzaj pomieszczenia (2 – mieszkalne, 3 – użyteczności publicznej), druga – możliwy poziom intensywności użytkowania podłogi (1 – pomieszczenia o niskim natężeniu ruchu, 2 – o średnim, 3 – o wysokim).

• Klasa ścieralności – inaczej identyfikacja trwałości paneli. Im będzie ona wyższa, tym przez dłuższy czas nasza podłoga będzie się prezentowała efektownie. Klasę ścieralności określa się w skali od AC1 do AC5.

• Grubość paneli – im panele są grubsze, tym większa jest ich stabilność i odporność na odkształcenia. Najczęściej spotkać można się z modelami, gdzie parametr ten wynosi 8 milimetrów.

• Struktura paneli – wpływa nie tylko na walor estetyczny, lecz także na ich wytrzymałość. Gładkie panele dobrze sprawdzą się w mało użytkowanych pomieszczeniach. Najmocniejsze do złudzenia przypominają naturalne drewno. Niekiedy nie sposób odróżnić je od klasycznej podłogi drewnianej.

Jeżeli planujemy zakup tego typu produktu w Warszawie, deski podłogowe różnych rodzajów ma w swojej ofercie firma Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane