Podłoga pokryta lakierem utwardzonym promieniami UV na przykładzie Dąb Thermo Antyk

Deski podłogowe, które wykończone są wysokiej klasy lakierem cieszą się ogromną popularnością oraz uznaniem w oczach inwestorów oraz pracowni projektowych. Lakier jest istotnym czynnikiem, który ma wpływ nie tylko na to jak podłoga wygląda, ale również jaką wytrzymałością się charakteryzuje. Dąb Thermo Antyk jest przykładem deski, na którą trzeba zwrócić uwagę.

Decydując się na zakup podłogi (parkietu z drewna litego czy deski trójwarstwowej) musimy być świadomi tego, że deska musi być nie tylko fachowo ułożona, ale również zabezpieczona. Deska, która została pokryta warstwą lakieru przez wiele lat zachowa swój naturalny, oryginalny wygląd, a także będzie zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Lakier ochroni podłogę przed utratą koloru, zalaniem winem czy sosami.

Nowoczesny, dobrze nałożony lakier:

1. Nie wnika w głąb deski, tylko tworzy na niej twardą powłokę.
2. Jest nanoszony przy pomocy pędzla lub wałka.
3. Tworzy idealną powłokę na wszystkich powierzchniach.
4. Jest prosty w renowacji.
5. Najczęściej występuje w kolorze bezbarwnym, jednak można spotkać również inne, np. lakier bielony.

Lakier UV w parkieciarstwie

Stosowanie tradycyjnego lakierowania (aby uzyskać odpowiedni, zgodny ze wszystkimi normami efekt) wymaga od montażystów nie tylko dużych umiejętności, ale również czasu. Nałożenie kilku warstw lakieru jest przede wszystkim czasochłonne. Rozwiązaniem są oczywiście podłogi wielowarstwowe, które są wykańczane lakierami UV – ich montaż jest szybki i wygodny. Jednym z przykładów takiej deski jest właśnie Dąb Thermo Antyk.

Jak odbywa się lakierowanie z wykorzystaniem UV?

Proces ten można opisać w kilku krokach:

1. Cyklinowanie deski.
2. Nałożenie specjalnego lakieru.
3. Utwardzenie lakieru za pomocą promieni UV.

Całkowite utwardzenie deski następuje zaledwie po kilku dniach. Warto jednak wspomnieć, że nakładanie lakieru oraz jego utwardzanie przy pomocy promieni UV możliwe jest tylko w warunkach przemysłowych. Uzyskana powłoka jest wyjątkowo równa, a także bardzo twarda i odporna na uszkodzenia.