Dlaczego w sezonie zimowym w parkiecie powstają szczeliny?

Dlaczego w sezonie zimowym w parkiecie powstają szczeliny?

Powstawanie szczelin w drewnianym parkiecie to znane zjawisko, które związane jest z rozsychaniem się drewna. To proces naturalny i częściowo odwracalny. Najbardziej narażone na niego są szerokie deski lite.

Zimą, gdy dogrzewamy mieszkania, wraz ze wzrostem temperatury spada wilgotność. W efekcie, drewniana podłoga zaczyna dostosowywać się do panujących warunków. Parkiet oddaje wilgoć do powietrza, zmniejsza swoją objętość i kurczy się, co prowadzi do powstawania szczelin.

Wiosną, gdy rośnie wilgotność, drewno zaczyna ją absorbować. Wówczas w większości przypadków podłoga wraca do swoich pierwotnych rozmiarach. Niekiedy jednak może się zdarzyć, że zbytnio przesuszone deski zaczynają pękać. W związku z tym, proces przesychania posadzki drewnianej należy uważnie kontrolować, uwzględniając wskazania higrometru. Gdy wilgotność w pomieszczeniu mocno spada, najlepiej zastosować elektryczny nawilżacz. Takie urządzenie ma za zadanie utrzymać optymalną wilgotność (wynosić powinna ona około 45-60%). Tego typu zabieg skutecznie zminimalizuje proces rozsychania się drewna i zredukuje ryzyko powstawania szczelin między deskami.

Główne zalety utrzymywania wilgotności powietrza na stałym poziomie to: możliwość uniknięcia nadmiernego wysychania drewna, redukcja procesu powstawania szczelin, brak naprężeń skurczowych w warstwie kleju oraz poprawa higieny powietrza.

Jeżeli szukają Państwo wysokiej jakości parkietów w Warszawie, zachęcamy do odwiedzenia jednego z salonów Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane