Parkiet czy panele?

Parkiet czy panele?

W obliczu ogromnej ilości dostępnych na rynku materiałów drewnianych i drewnopodobnych, spora część z nas ma problem z klasyfikacją, do jakiej grupy zalicza się dany produkt – desek, parkietów czy paneli. Poniższe porady pozwolą rozwiać wszelkiego rodzaju wątpliwości z tym związane.

Parkiet

W ten sposób nazywa się klepki wykonane z litego drewna, które przykleja się do podłoża. Różne wymiary elementów i techniki układania sprawiają, że możliwe staje się układanie przy ich pomocy różnych dekoracyjnych wzorów. Poza klasyczną jego wersją spotkać można się również z parkietem lamelowym, czyli cieńczymi i krótszymi klepkami łączonymi bez pióra. Mianem parkietu przemysłowego określa się deszczułki o szerokości około 8-10 milimetrów i grubości 10-23 milimetrów, ustawione sztorcowo. Parkiet nowego typu, tak zwany finishparkiet to natomiast drewniane elementy warstwowe, które nie wymagają wykończenia, jako że są fabrycznie pokryte olejem lub lakierem. Szeroki wybór wysokiej jakości parkietów w Warszawie ma swojej ofercie firma Vip Parkiet.

Panele

Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że układa się je bez użycia kleju. Wielkość pojedynczego elementu jest natomiast dostosowana do sposobu układania. Wyróżnia się trzy główne ich rodzaje:

Drewniane (nazywane także warstwowymi) – to elementy podłogowe, których wierzchnia warstwa wykonana jest z drewna wysokogatunkowego. Mogą się różnić od siebie zarówno wzornictwem, kolorystyką, jak i sposobem zabezpieczenia drewna.

Laminowane – grupa paneli drewnopochodnych z warstwą dekoracyjną zabezpieczoną laminatem lub przezroczystą warstwą ochronną.

Winylowe – najcieńsze (mają około 4-5 milimetrów grubości). Pod dekoracyjną, wierzchnią warstwą winylu znajduje się podkład ze spienionego PCW lub korka.

Parkiety i podłogi drewniane