Czy panele i podłogi drewniane można czyścić mopem parowym?

Mopy parowe to urządzenia, które cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić – dzięki nim jesteśmy w stanie niezwykle skutecznie wyczyścić podłogę w naszym domu. Składają się one z pojemnika na wodę, pompki oraz grzałki. Woda ze zbiornika podgrzewana jest do temperatury wrzenia, a gorąca para czyści posadzkę. Czy urządzenie to sprawdzi się w przypadku paneli i podłóg drewnianych?

Mopy parowe nie wymagają użycia detergentów i świetnie sprawdzają się u alergików, a to dzięki temu, że dezynfekują podłogę. Do ich wad zalicza się natomiast fakt, iż mogą one zostawiać mokre ślady na podłodze.

W przypadku podłóg drewnianych nie zaleca się stosowania mopów parowych – mogą one bowiem doprowadzić do ich uszkodzenia. Pielęgnacja drewna bazować powinna na czyszczeniu na sucho – odkurzaniu, zamiataniu czy stosowaniu odpowiednich środków zabezpieczających i konserwujących. Mop parowy skutecznie zastąpi model płaski z wkładem akrylowym, którym można bezkurzowo zamiatać podłogę. Do mycia idealnie sprawdzi się tu wkład bawełniany. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, iż mop czy szmatka, którą czyścimy drewno na mokro muszą być bardzo dobrze wyciśnięte. W przypadku mopa parowego nie mamy nad tym pełnej kontroli, a co za tym idzie – może dojść do sytuacji, w której będzie on zostawiał mokre ślady na posadzce, doprowadzając do jej uszkodzenia.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku wysokiej jakości wodoodpornych paneli laminowanych – do ich czyszczenia bez obaw można używać mopa parowego, o ile tylko zaleca to producent urządzenia. W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do powstania uszkodzeń takich, jak chociażby odkształcenia na łączeniach paneli. Najbezpieczniejszy sposób na czyszczenie paneli laminowanych to natomiast płaski mop z wkładem z mikrofazy.

Przy pomocy mopa parowego czyścić możemy także panele winylowe, które znane są ze swojej wysokiej trwałości i wodoodporności ,co czyni z nich idealne rozwiązanie do biur, hoteli czy galerii handlowych.

Jeśli szukają Państwo wysokiej jakości, estetycznych paneli podłogowych w Warszawie, serdecznie zapraszamy do salonów Vip Parkiet.