Właściwości litej podłogi

Właściwości litej podłogi

W przeciwieństwie do innych typów podłóg dostępnych w sklepach, posadzki lite charakteryzuje to, że do ich produkcji wykorzystuje się tylko jeden rodzaj drewna. Najpopularniejsze, a jednocześnie najmniej kosztowne, są te wykonane z drewna sosnowego, dębowego oraz bukowego.

Jednorodność rodzaju drewna, w szczególności przy grubych elementach układanych na podłogach, sprzyja większej trwałości podłoża i daje większe możliwości, w szczególności przy konieczności odnowienia posadzki. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że stabilność wymiarów oraz kształtów elementów podłogi litej może się okazać mniejsza niż w przypadku tej, która wykonana została z kilku różnych warstw.

Dla określenia wyglądu, usłojenia oraz barwy drewna stosuje się oznaczenie klas od I do V, gdzie I oznacza drewno bez widocznych sęków i o jednorodnej barwie, a V – obecność wyraźnych sęków i różnorodne ubarwienie materiału.

Tradycyjna lita podłoga ma klasycznie dość sporą grubość na poziomie około 6 centymetrów. Prezentuje się ona jednocześnie naturalnie i elegancko. Jako że dobrze znosi zabiegi odnawiające takie, jak cyklinowanie czy szlifowanie, z powodzeniem może posłużyć nam przez długi czas. Jej trwałość skutecznie zwiększymy stosując stosowne metody lakierowania i olejowania.
Co ważne, podłoga lita nie sprawdza się dobrze przy ogrzewaniu podłogowym – jednolita, gruba warstwa drewna nie zawsze będzie w stanie przepuścić odpowiednią ilość ciepła. Przy dużej temperaturze ogrzewanego podłoża i zmianach wilgotności dojść może do powstania odkształceń i zmiany wymiarów drewna.

W Warszawie, na ulicy Bartyckiej, podłogi lite wysokiej jakości w różnych wersjach kolorystycznych i przedziałach cenowych znajdziemy między innymi w salonie Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane