Wszystko na temat gotowych posadzek z drewna

Wszystko na temat gotowych posadzek z drewna

Parkiet oraz deski nie zawsze wykonuje się z surowego drewna. W sklepach spotkać można się również z takimi, które zostały wykończone przy pomocy lakieru lub oleju, co umożliwia uzyskanie gotowej do użytku posadzki w krótkim czasie.

Są one dostępne w kilku wersjach wykończenia – olejowanej, lakierowanej albo szczotkowanej olejowanej. Zaawansowane techniki nanoszenia lakieru i oleju sprawiają, że uzyskane powłoki mają nierzadko znacznie lepszą jakość niż te, które zostały zabezpieczone metodą tradycyjną. Wyprodukowaną z takich materiałów posadzkę można kilkukrotnie odnawiać.

Fabrycznie wykończone posadzki drewniane to parkiet i deski dwu- oraz trójwarstwowe. Pierwszy z nich składa się z deszczułek wykonanych z litego drewna, które mają pióra oraz wpusty służące do ich łączenia. Mogą być one wykończone olejem albo lakierem. Deski dwuwarstwowe to elementy o wymiarach zbliżonych do tradycyjnego parkietu, lecz o konstrukcji dwuwarstwowej i polakierowanej powierzchni. Deski trójwarstwowe, jak sama nazwa wskazuje, składają się z kolei z trzech warstw – wierzchniej, nośnej oraz stabilizującej, których łączna grubość wynosi 24 – 20 milimetrów. Wierzchnia warstwa jest tutaj kilkukrotnie lakierowana albo olejowana, a kolejne – utwardzane promieniami ultrafioletowymi.

Znaczący wpływ na wygląd podłogi ma sposób wykończenia powierzchni. Jeżeli zaopatrujemy się w gotowy parkiet albo deski, widzimy od razu, w jaki sposób będą się one prezentowały po ułożeniu. Jeśli chodzi o lakierowanie, to materiał na posadzki gotowe jest tutaj zabezpieczany kilkoma warstwami lakieru utwardzonego przy pomocy lamp UV. Najczęściej jest on półmatowy i ma bardzo naturalny wygląd, co przekłada się na dużą jego popularność na rynku. Lakierowana podłoga jest łatwa w użytkowaniu oraz pielęgnacji i może być nawet kilkukrotnie odnawiana. Jeśli chodzi o posadzki olejowane, to są one dostępne w szerokiej gamie gatunków drewna oraz kolorów olejów – od bezbarwnego, aż po czarny. Mimo zmiany koloru, usłojenie jest wyraźnie widoczne, a to za sprawą stosownej metody aplikacji. Ten rodzaj wykończenia sprawia, że powierzchnia drewna jest matowa, lecz ma bardzo naturalny wygląd, a co za tym idzie – naturalna struktura drewna pozostaje widoczna. Trzecia z metod to szczotkowanie. Polega ono na tym, że w pierwszej kolejności drewno jest postarzane, co polega na wyszczotkowaniu miękkich części słojów w taki sposób, by powstały delikatne zagłębienia. Im mocniejsze jest zróżnicowanie usłojenia, tym wyraźniejszy efekt jesteśmy w stanie uzyskać. Po wyszczotkowaniu podłoga jest wykańczana olejem. Uzyskana w ten sposób struktura prezentuje się niezwykle autentycznie, a celowo wykonane wgłębienia sprawiają, że ewentualne ślady szczotkowania są mniej widoczne.

Jeżeli są Państwo na etapie wyboru podłogi i szukają fachowców z Warszawy, którzy mogliby zająć się jej montażem, zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane