Dlaczego podłoga z paneli ulega wybrzuszeniu?

Dlaczego podłoga z paneli ulega wybrzuszeniu?

O wybrzuszeniu paneli podłogowych świadczyć mogą lekko podniesione deski, uczucie unoszącej się podczas chodzenia podłogi oraz skrzypienie. Co może być tego przyczyną?

Przyczyn wybrzuszania się paneli szukać należy jeszcze na etapie układania podłogi – to właśnie wówczas popełnić można największe błędy, których skutki mogą zacząć być widoczne nawet dopiero po kilku latach.

Na wybrzuszenie podłogi wpływ może mieć między innymi nieprawidłowy montaż. Panele należy układać w taki sposób, by ich krótsze boki nie znajdowały się w jednej linii. To metoda, dzięki której gotowa powierzchnia prezentuje się estetycznie i cechuje się dużą wytrzymałością. Równie ważną rolę odgrywa tu zastosowanie stosownych akcesoriów do izolacji takich, jak podkład czy pianka. Do tego celu wykorzystać można na przykład matę piankową. Materiał powinien zostać zabezpieczony taśmą – w przeciwnym wypadku pianka może ulec przesunięciu już po rozłożeniu paneli.

Panele wybrzuszać mogą się także na skutek brak przestrzeni dylatacyjnych, czyli niewielkich szczelin pomiędzy podłogą a ścianą, które występują także w przejściach pomiędzy pomieszczeniami. Odgrywają one kluczową rolę w przypadku montażu paneli podłogowych oraz paneli drewnianych. Tworzone są one po to, by podłoga była w stanie pracować. W przestrzeniach dylatacyjnych stosuje się piankę lub korek dylatacyjny.

Kolejny, równie często popełniany błąd to wilgotne oraz nierówne podłoże podczas układania podłogi. Przed rozpoczęciem montażu należy upewnić się, czy znajdująca się pod spodem wylewka dokładnie wyschła. W zależności od pory roku i aktualnej wilgotności powietrza, proces ten trwać może od 3 do 4 tygodni.

Dużą rolę odgrywa tu także jakość układanego materiału. Decydując się na konkretny rodzaj paneli, pod uwagę wziąć należy przede wszystkim klasę używalności i ścieralności oraz grubość. Pierwszy z parametrów dzieli panele ze względu na ich zastosowanie – domowe lub komercyjne. Klasa ścieralności odnosi się z kolei do wytrzymałości paneli. W przypadku pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu, na przykład przedpokoju, najlepszym rozwiązaniem będą panele z klasą ścieralności AC5-AC6.

Jeżeli szukają Państwo salonu w Warszawie, który specjalizuje się w sprzedaży wysokiej jakości paneli podłogowych, zachęcamy do zapoznania się z ofertą Vip Parkiet.

Parkiety i podłogi drewniane